Użytkowników online: 12
kulinaria

» Homar - Synonim Luksusu. ...

To jeden z najbardziej cenionych, poszukiwanych i najszlachetniejszych gatunków skorupiaków morskich. Ze względu na swą wysoką cenę jest synonimem luksusu. Przypomina raka rzecznego, ale jest od niego o wiele większy. Zamieszkuje Ocean Atlantycki, Morze Północne oraz Morze Śródziemne.

Jego pożywienie stanowią zwierzęta morskie oraz padlina. Ceniony z uwagi na smaczne mięso. Do połowów homarów są przystosowane specjalistyczne statki rybackie. Z uwagi na dość wzmożoną eksploatację zasobów naturalnych tego skorupiaka, od pewnego czasu są stosowane limity połowowe i okresy ochronne, które nie wszystkie kraje respektują. Wyróżniamy 3 gatunki: homar amerykański (Homarus americanus), największy przedstawiciel o ciemnoniebieskim ubarwieniu osiągający długość 100 cm i do 20 kg wagi; homar europejski (Homarus gammaris), osiągający 11 kg ciężaru ciała; homarzec (Nephrops norvegicus), dochodzący do 22 cm długości. Wszystkie trzy gatunki są jadalne.
 Homary zamieszkujące dno morza upodabniają się swymi barwami do podłoża, aby być mniej widocznymi, dlatego zwykle ich ubarwienie jest zielonkawe w ciemne plamy. Natomiast po wrzuceniu do wrzącej wody te skorupiaki stają się jaskrawoczerwone. Dzieje się tak z powodu związków chemicznych zawartych w płytkach pancerza skorupiaka. Wysoka temperatura gotowania powoduje nieodwracalny przebieg tej reakcji chemicznej.
Najsmaczniejsze są okazy mniejsze – w granicach 1-2 kg. Większe okazy rzadko podaje się na stoły. Mięso homara jest białe, chude, delikatne i wyjątkowo smaczne. Jadalne są: odwłok, szczypce, nogi, ogon i ikra, a prawdziwym rarytasem jest wątroba. Homara można przyrządzać na różne sposoby: piec, dusić, gotować i jeść na zimno lub ciepło. Homarów nie należy wrzucać na wrzątek. Najlepiej wkładać je do chłodnej, osolonej wody i powoli doprowadzić do wrzenia. Czas gotowania to 8/min na każde 50 deko wagi okazu. Do gotowania dodajemy minimalna ilość przypraw, aby mięso nie straciło swoistego, delikatnego smaku. Gotuje się go w osolonej wodzie, trzymając wraz ze szczypcami pod powierzchnią.
Aby po delektować się smakowitym mięsem z ogona, należy posłużyć się długim, cienkim widelcem. Czasem trzeba pomóc sobie nożycami, żeby rozciąć twardą skorupę. Szczypce i nogi rozgniata się specjalnymi cążkami lub dziadkiem do orzechów.
W restauracjach homar podawany jest w całości, ale przygotowany do jedzenia.

 

Mięso z ogona jest już odsłonięte. Cała sztuka polega tylko na odłamaniu szczypiec, za pomocą specjalnych nożyc, co wcale nie jest trudne. Homara najlepiej podawać ze świeżą bagietką i masłem czosnkowym.
Jak już wspominałem, homara można przyrządzać na różne sposoby: piec, dusić, gotować i jeść na zimno lub ciepło. Annały sztuki kulinarnej zawierają sporą ilość przepisów. Przed 1939 r można było dostać w Polsce homary żywe. W obecnych czasach najczęściej możemy kupić już ugotowane, mrożone, chociaż niektóre sieci handlowe oferują już też żywe.
Tak jak wszelkie „owoce morza”, tak i potrawy z homarem w roli głównej najwięcej występuje w przepisach kuchni francuskiej.

    Bon apetit...  Smacznego...

Artur K.


Nagroda Wprost Nagroda PC WORLD COMPUTER